دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوکان
شعارسال98
ارتقاي رتبه دوفصلنامه مطالعات تاريخي قرآن و حديث دانشگاه آزاد 1398/03/25
ارتقاي رتبه دوفصلنامه مطالعات تاريخي قرآن و حديث دانشگاه آزاد

رئيس پژوهشكده قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامي گفت: دوفصلنامه مطالعات تاريخ قرآن و حديث به‌دليل رعايت استانداردهاي پژوهشي رتبه علمي- پژوهشي دريافت كرد.

عبدالمجيد طالب‌تاش در گفتگو با خبرنگار حوزه آموزشي و پژوهشي گروه دانشگاه خبرگزاري آنا، اظهار كرد: دوفصلنامه مطالعات تاريخ قرآن و حديث، صحيفه مبين سابق به‌دليل رعايت استانداردهاي پژوهشي مورد نظر وزارت علوم، تحقيقات و فناوري موفق به دريافت رتبه علمي- پژوهشي شد و هم اكنون در فهرست نشريات معتبر وزارت علوم قرار گرفته است كه در وبگاه مربوط به نشريات معتبر آن وزارتخانه قابل رؤيت است.

وي ادامه داد: دوفصلنامه مطالعات تاريخي قرآن و حديث، نخستين مجله علمي-پژوهشي قرآني دانشگاه آزاد اسلامي به شمار مي‌آيد و مي‌تواند فرصت مناسبي براي اعضاي هيئت‌علمي و دانشجويان تحصيلات تكميلي فراهم آورد و در زمينه توليد علم و نوآوري‌هاي پژوهشي در اين دانشگاه اثرگذار باشد.

رئيس پژوهشكده قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامي ضمن تأكيد بر ارزش علمي اين نشريه گفت: كسب اين رتبه حكايت از حركت شتابنده و رو به رشد فضاي علمي و قرآني دانشگاه آزاد اسلامي دارد كه در راستاي رويكرد جديد دانشگاه در حركت متعالي خود به سوي دانشگاه تراز انقلاب اسلامي قابل تعريف است.

طالب‌تاش رسالت اين نشريه را توسعه روش‌هاي پژوهش نوين در مطالعات قرآني و حديثي دانست و گفت: انتشار سخنان نو و ايده‌هاي جديد در مطالعات قرآني و گسترش آموزه‌هاي قرآني در ميان دانشگاهيان و در مجامع علمي از جمله اهداف اين نشريه است.

 

سردبير دوفصلنامه مطالعات تاريخي قرآن و حديث در خصوص روند كسب اين رتبه علمي گفت: اين نشريه كه سابقه 15 ساله انتشار دارد در حدود 10 سال است كه رتبه علمي-پژوهشي را از دانشگاه آزاد اسلامي دريافت كرده است و به همين لحاظ در ميان دانشگاهيان نشريه‌اي معتبر و شناخته‌شده به شمار مي‌آيد و از كهن‌ترين نشريات علمي در ميان نشريات مراكز آموزشي كشور است؛ هم‌اكنون لازم است از تلاش‌هاي زيرساختي قابل تقدير و چندين ساله رؤساي قبلي پژوهشكده و به خصوص سردبير پيشين نشريه سپاسگزاري كنم و خوشحالم كه طي يك سال گذشته با تلاش‌ها و پيگيري‌هاي همكاران پژوهشكده قرآن و عترت و با حمايت بي‌دريغ رئيس دانشگاه و معاون فرهنگي و دانشجويي گام جديد و بزرگي برداشته شد و اعتبار علمي اين نشريه مورد تأييد وزارت علوم نيز قرار گرفت.

اين استاد علوم قرآن و حديث در خصوص وضعيت و ساختار پژوهشكده گفت: پژوهشكده قرآن و عترت در سال 86 براي مدت دو سال موافقت اصولي از شوراي گسترش وزارت علوم اخذ كرده است كه به دليل فعال‌نبودن گروه‌هاي پژوهشي نتوانسته  است در اين مدت به وضعيت قطعي تبديل شود. از اين رو در دو سال گذشته با ابلاغ رئيس دانشگاه و همكاري واحدهاي دانشگاهي تهران مركزي، تهران شمال، كرج، شهرري، نجف‌آباد و گرگان با عضويت 16 نفر عضو نيمه‌وقت پژوهشي سه گروه پژوهش را فعال كرده و تلاش كرديم فعاليت‌هاي علمي پژوهشكده را ارتقا دهيم؛ در نتيجه ضمن انجام فعاليت‌هاي علمي اقدام به چاپ و انتشار چهار عنوان كتاب علمي كرديم. در نهايت مجموعه فعاليت‌هاي پژوهشكده را براي دريافت مجوز قطعي به وزارت علوم فرستاديم كه به دليل فاصله زماني زياد از صدور موافقت اصولي، كميسيون مربوطه در اواخر سال 97 براي يك سال ديگر موافقت اصولي پژوهشكده را تمديد كرد.

وي ادامه داد: البته با توجه به آيين‌نامه جديد وزارت علوم ديگر نيازي به مجوز قطعي وزارت علوم نداريم؛ اما مي‌بايست فعاليت‌هاي پژوهشي خود را ارتقا دهيم تا بتوانيم در انتهاي سال رتبه خوب و مناسبي را از وزارت علوم دريافت كنيم.

رئيس پژوهشكده قرآن و عترت ضمن تأكيد بر نقش بي‌بديل دانشگاهيان در توليد علم و بهره‌برداري از آموزه‌هاي قرآن كريم در جهت پيشرفت علمي براي رسيدن به تمدن نوين اسلامي از كليه پژوهشگران و محققان دعوت كرد تا نتيجه پژوهش‌ها و تحقيقات علمي خود را مطابق با استانداردهاي نشريه كه در وبگاه اختصاصي درج شده و در قالب مقاله و در سطح علمي-پژوهشي با مشخصه نوآوري در مطالعات تاريخي قرآن و حديث تنظيم و از طريق وبگاه به دبيرخانه نشريه ارسال كنند تا پس از طي مراحل داوري در صورت پذيرش نسبت به چاپ و انتشار آن اقدام شود.

وي در همين راستا اظهار اميدواري كرد كه اعضاي هيئت‌علمي و دانشجويان انقلابي نيز بر تلاش‌هاي محققانه خود بيفزايند و بتوانند با ارسال مقالاتي با استانداردهاي پژوهشي، از يك سو مقالات اين نشريه را پربارتر كنند و از سوي ديگر زمينه ارتقاي علمي خود را فراهم آورند تا بتوانيم روند رو به پيشرفت دانشگاه براي رسيدن به دانشگاه تراز انقلاب اسلامي يعني دانشگاه اسلامي را تسريع كنيم.

تعداد بازدید: 245
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق پايگاه متعلق به دانشگاه آزاد اسلامي واحد بوكان مي باشد.
Powered by DorsaPortal
بارگذاری چیدمان اولیه