دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوکان
شعارسال98
سميناري به مناسبت هفته پژوهش با موضوع مشروعيت تحريم ها از منظر حقوق بين الملل با تأكيد بر تحريم ها عليه ايران در واحد بوكان برگزار شد 1397/09/28
سميناري به مناسبت هفته پژوهش با موضوع مشروعيت تحريم ها از منظر حقوق بين الملل با تأكيد بر تحريم ها عليه ايران در واحد بوكان برگزار شد

سميناري به مناسبت هفته پژوهش با موضوع مشروعيت تحريم ها از منظر حقوق بين الملل با تأكيد بر تحريم ها عليه ايران در واحد بوكان برگزار شد

سميناري با  موضوعي مشروعيت تحريم ها از منظر حقوق بين الملل با تأكيد بر تحريم ها عليه ايران در سالن آمفي تئاتر دانشگاه آزاد اسلامي واحد بوكان با حضور دانشجويان به مناسبت هفته پژوهش برگزار شد.

دكتر سيد ابراهيم حسيني از اعصاي هيئت علمي گروه حقوق واحد بوكان در ابتداي سمينار به تعريف تحريم پيشينه تحريم ايران پرداخت و گفت :  تحريم  عبارت  است  از تدابيري كه توسط كشور يا گروهي از كشورها عليه كشوري كه به قوانين بين المللي تجاوز نموده و يا از معيارهاي اخلاقي مقبول، تخطي كرده باشد، اعمال مي شود. همچنين تحريم اقتصادي اقدام برنامه ريزي شده يك يا چند دولت از طريق محدود كردن مناسبات اقتصادي براي اعمال فشار بر كشور هدف با مقاصد مختلف سياسي است همچنين پيشينه تحريم ها در ايران به زمان تسخير سفارت آمريكا توسط ايران باز مي گردد.

وي به ماده 32 منشور حقوق و وظايف اقتصادي دولت ها اشاره نمود و افزود : در اين منشور به خوبي مشخص شده كه هيچ دولتي نمي تواند از اقدامات اقتصادي ،سياسي يا هر نوع ديگر از اين اقدامات براي مجبور كردن دولتي ديگر جهت فرمانبرداري از آن در اعمال حق حاكميت خودبهره برد يا اين اقدام را تشويق نمايد.

اين عضو هيئت علمي افزود : در حال حاضر تحريمهاي اتحاديه اروپا درون‌سرزميني و محدود به كشورهاي اروپايي است، اما تحريمهاي آمريكا برون‌سرزميني بوده و شامل كليه كشورها و شركتهايي  است كه با ايران تعامل داشته باشند مي‌شود.

وي افزود : امكان دارد تحريم ها در حوزه صنعتي افزايش يابد زيرا صنايع نقش مهمي در تأمين بودجه دولت دارد.

حسيني در خصوص تحريم هاي آمريكا عليه كشور ايران گفت: اگر فكر كنيم تحريم اقتصادي هيچ تأثيري بر اقتصاد كشور نداشته اما مي توان گفت كه علي رغم اين مسأله هيچ يك از اهداف آمريكا از تحريم ايران برآورده نشده است و از اين جهت مي توان آن را يك طرح شكست خورده دانست هر چند اگر هزينه هايي به كشور تحريم شده ايران، تحميل كرده باشد كه آن هم دوجانبه است.

وي در خصوص مقابله با تحريم ها گفت : دولت و مردم مي توانند با صبر و استقامت،دور زدن تحريمه،نمايش قدرت براي مقابله با تهديدهاي بين المللي، مديريت مصرف، خصوصي سازي، گسترش صادرات غيرنفتي و اقتصاد مقاومتي در مقابل تحريم ها مقاومت كنند.

 

تعداد بازدید: 36
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق پايگاه متعلق به دانشگاه آزاد اسلامي واحد بوكان مي باشد.
Powered by DorsaPortal
بارگذاری چیدمان اولیه